En  Ru  Ua
 
 
 
 
 
 
Часопис картографії

 

 

 

 

 


Геодані

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Темпи приросту/скорочення чисельності населення міст України за 2002-2014 рр.


      Карта «Темпи приросту/скорочення чисельності населення міст України за 2002-2014 рр.» передає загальні тенденції динаміки демографічної ситуації щодо міського населення України (рис. 1).

Карта динаміки чисельності населення міст України

Рис. 1. Карта динаміки чисельності міського населення України

      Карта складена за результатами опрацювання даних Державної служби статистики України за відповідні роки. Відібрано 369 найбільш показових населених пунктів, серед яких: 47 великих, 248 периферійно-аграрних і 74 периферійно-індустріальних міст.

 

Короткий аналіз змісту карти, висновки, які можна зробити по карті

      Процент збільшення або зменшення населення України у розрізі міст вказує на демографічні зміни міського населення. Можна побачити, що найбільше зменшення населення відбулося в крупних промислових центрах, особливо у Донецькій, а також у Луганській, Дніпропетровській, Кіровоградській, Черкаській, АРК. Це можна пов’язати з нестабільною економічною ситуацією в країні. Відносно невелику позитивну динаміку показують Київська, Вінницька, Хмельницька, Тернопільська та Чернівецька області. Це забезпечується відносно високою народжуваністю в цих регіонах. Негативна динаміка в містах західних прикордонних областей пов’язана із відтоком їх жителів через еміграцію.

 

Технологічна схема виготовлення карти

      Створення карти населення передбачало кілька технологічних етапів.

  1. Розроблення концепції. Найкраще скорочення і приріст населення передати відносними показниками, оскільки абсолютні значення динаміки населення сприймаються невиразно. Показник картографування має бути симетричним, щоб передавати загальну тенденцію динаміки населення. Додаткову інформативність карти забезпечує диференціація міст за чисельністю населення (3 градації – великі, середні, малі).

  2. Геокодування (+ верифікація) міст, на які отримано статистику. В результаті цієї операції об’єднано статистичні (кількість населення в містах) та геопросторові (локалізація міст) дані.

  3. Вибір умовних  позначень, засобів і способів зображення. Традиційним для передачі локалізації та одного показника для населених пунктів є локалізований значок круглої форми. Його розмір співставляємо із чисельністю населення міст України, а процент його зростання / спадання передаємо кольором із врахуванням асоціацій.  Зростання населення міст логічно відобразити зеленим, протилежну демографічну динаміку – червоним, стійку тенденцію — жовтим кольорами.

  4. Перенесення навантаження з геоінформаційної системи QGIS до редактора векторної графіки InkSkape. В останньому тематичне навантаження накладено на картографічну основу території України з базовим масштабом 1:6 000 000.

 

Способи використання карти

      Карта може бути використана для відображення демографічної ситуації в Україні, виявлення демографічних проблем у регіонах, оцінки динаміки чисельності міського населення. Певним чином карта може ілюструвати економічну ситуацію в Україні та зміну її ролі у глобальному поділі праці.

      Автори збірника наукових праць «Часопис картографії» можуть використовувати концепцію карти на безкоштовній основі.

      За потреби ми можемо доопрацювати карту, щоб вона точніше відображала результати Ваших досліджень. Для цього Ви маєте звернутись у редакцію збірника.
 
 

 
 
  +38 098-456-90-20
  +38 095-311-69-98
UkrNetMail logograd@ukr.net  
Gmail

inventlib@gmail.com

 

FBMessenger https://www.facebook.com/logograd FaceBook facebook.com/logograd  
Viber +38 098 456 90 20 linkedin.com/in/andrey-oreshchenko  
Telegram +38 098 456 90 20 Instagramm andrey_oreshchenko  
WhatsUp +38 098 456 90 20